09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

علت نمایش خطا و ارور E24 یا F24 ماشین ظرفشویی بوش و نحوه رفع آن

مجهز بودن ظرفشویی بوش به برد الکترونیکی، باعث بهره‌مندی آن از سیستم عیب یابی هوشمند شده تا هرگونه اختلال و نقص در قطعات فنی در زمان کارکرد دستگاه را از طریق کدهای خطا به اطلاع کاربر برساند. همین قابلیت در لوازم خانگی برند بوش از جمله ماشین ظرفشویی باعث  روند عیب یابی دقیق‌تر و سریع‌تر و همچنین رفع مشکل و جلوگیری از خسارت‌های بیشتر می‌شود. به طور کلی کد e24 مانند ارورهای، ۲۱ ،۲۲ و ۲۳ به معنا و مفهوم باقی ماندن و عدم تخلیه آب مخزن دستگاه است.
 به طور کلی پمپ تخلیه وظیفه دارد در پایان سیکل شست و شو آب کثیف و کف موجود را با مکش از مخزن به سمت شلنگ تخلیه و فاضلاب خارج کند. وجود نقض در سیم پیچ پروانه یا سوختگی پمپ تخلیه و گیر کردن و انسداد اجسام خارجی در پروانه آن می‌تواند باعث کاهش عملکرد این پمپ و ناتوانی آن در تخلیه آب شود. برای یافتن علت دقیق مشکل باید کلیه مجاری مربوط به تخلیه، سلامت پمپ و برد دستگاه مورد بررسی قرار گرفته و عیب یابی انجام شود.
پیغام خطای e24 و f24 در ماشین ظرفشویی بوش

علل کد خطا و ارور E24 در ماشین ظرفشویی بوش

اختلال در پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی بوش
پس از آنکه مدت زمان شستشو ظروف در سیکل شستشو به پایان رسید، قطعه برد برای تخلیه آب داخل مخزن به پمپ تخلیه پالس و دستوری ارسال می‌کند. اگر پمپ تخلیه پس از دریافت سیگنال در خارج سازی آب توانایی لازم را نداشته و آب در درون دستگاه‌ باقی بماند، اطلاعات عدم اجرای تخلیه آب به برد ارسال شده و این قطعه وجود مشکل در قسمت تخلیه را با کمک ارور e24 اعلام می‌کند.
دلایل خرابی پمپ تخلیه
1. شکستگی پروانه پمپ تخلیه
2. ورود اجسام سخت و گیر کردن آن در پروانه
3. تجمع ذرات غذا و آشغال در پمپ
4. تجمع رسوبات و جرم بر روی پمپ تخلیه
5. به کار بردن شوینده‌های بی‌کیفیت و قلیایی 
6. عدم جرم‌گیری ماشین ظرفشویی
7. سختی آب و رسوبات
8. وجود مشکل در سیم پیچ پمپ تخلیه و اتصالات
هرگونه گرفتگی و انسداد در قسمت پمپ تخلیه می‌تواند باعث دفرمه شدن و شکستگی پروانه پمپ تخلیه و استهلاک این قطعه و ورود آب به محوطه داخلی پمپ شده و باعث نیم سوز شدن یا سوختگی آن نیز شود.
معیوب شدن برد ماشین ظرفشویی بوش
معمولاً کلیه عملکرد استارت و راه اندازی قطعات الکترونیکی، روند کار و هماهنگی عملکرد قطعات بر عهده برد ماشین ظرفشویی بوده و وجود خرابی و نقص در برد و تایمر می‌تواند باعث ناتوانی این قطعه در ارسال سیگنال به قطعات اصلی مانند پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی شود. چنانچه پمپ دستور لازم جهت تخلیه را از برد دستگاه دریافت نکند متوجه وظیفه خود نشده در نتیجه با تجمیع آب و کف در مخزن و عدم خروج آب مواجه خواهید شد.
معیوب شدن برد ماشین ظرفشویی بوش
گرفتگی و مسدود شدن فیلتر‌های ماشین ظرفشویی بوش
ماشین ظرفشویی بوش دارای دو فیلتر گرد و صفحه‌ای است که به عنوان پوشش محافظتی عمل کرده و از تجمع رسوبات و عبور ذرات غذا و اجسام خارجی به داخل پمپ تخلیه جلوگیری می‌کند. اما به دلیل استفاده‌های مکرر پس از گذشت مدت زمانی این فیلترها در صورت عدم پاکسازی دوره‌ای می‌تواند دچار گرفتگی، انسداد به واسطه رسوبات و چربی شده و این انباشت مواد غذایی  مانع خروج آب کثیف از دستگاه خواهد شد. بهترین روش جهت پیشگیری از انسداد فیلترها تمیز کردن ظروف از ذرات غذا، اجسام خارجی و استخوان‌های ریز قبل از قرار دادن آن در ماشین ظرفشویی است. همچنین باید به صورت دوره‌ای نسبت به تمیز کردن این فیلترها اقدام شود.
پیچی خوردگی و گرفتگی شلنگ تخلیه 
با توجه به گذر آب از مجاری شلنگ تخلیه و ورود آن به فاضلاب، گرفتگی و انسداد شلنگ توسط مواد غذایی چرب و اجسام خارجی می‌تواند تخلیه آب از دستگاه را مانع شود. همچنین قرارگیری نامناسب دستگاه، نزدیکی بیش از حد آن به دیوار و پیچ خوردگی و تاشدگی شلنگ نیز باعث عدم تخلیه درست آب و کاهش فشار آب خروجی خواهد شد. باید برای برطرف سازی انسداد مسیر خروجی آب و فاضلاب این شیلنگ مورد بررسی از نظر  تاخوردگی قرار بگیرد.

مراحل رفع ارور e24 در ماشین ظرفشویی بوش

در صورت مواجهه با کد خطای e24 اولین مرحله بررسی سلامت پمپ تخلیه از نظر قطعی اتصالات و سیم پیچی است که باید توسط دستگاه اهم متر اندازه بگیرید. جداسازی سیم‌های متصل به پمپ و وصل کردن آن به پراب‌های اهم متر باید مقدار مقاومت آن عدد ۲۵۷ را نشان دهد. اما اگر کیت‌های پمپ یا پروانه آن دچار شکستگی و خرابی شده باشد باید با کمک تکنسین نسبت به تعویض پمپ اقدام کنید.
برای اطمینان از عدم ارتباط شیلنگ تخلیه با ارور e24 باید نسبت به باز بودن مسیر شیلنگ و عدم انسداد و تا خوردگی آن اقدام کنید. در صورت انسداد می‌توانید با کمک آب داغ مسیر شلنگ تخلیه را باز کنید یا در صورت پارگی برای تعویض آن می‌توانید با قرار دادن دستگاه به پهلو و باز کردن پنل زیرین، شلنگ تخلیه را پس از باز کردن بست‌های فلزی از پمپ جدا کرده و مجدداً شیلنگ جدید را با کمک بست به پمپ فیکس کنید.
برای اطمینان از سلامت فیلترها نیز می‌توانید با بیرون کشیدن سبدهای پایین ظرفشویی و باز کردن سینک و پنل زیرین به فیلترها دسترسی پیدا کرده و هرگونه چربی، مواد غذایی و گرفتگی را از روی آن پاکسازی کنید.
مراحل رفع ارور e24 در ماشین ظرفشویی بوش
نکته مهم حفاظتی
1. باید به صورت دوره‌ای جهت پیشگیری از خرابی زودرس پمپ تخلیه نسبت به پاکسازی مجاری تخلیه و فیلترهای دستگاه اقدام کنید.
2. از قرار دادن ظروف حاوی مواد غذایی و اجسام خارجی بدون تمیز کردن خودداری کنید.
3. سعی کنید از جرم‌گیرها با کمک برنامه شستشوی طولانی مدت جهت پاکسازی دستگاه و مجاری تخلیه استفاده کنید.
در صورت نیاز به تعمیر ظرفشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیغام خطاهای دیگر ظرفشویی بوش
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح