09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

علت نمایش خطا و ارور E06 یا F06 ماشین ظرفشویی بوش و نحوه رفع آن

ماشین‌های ظرفشویی بوش به لطف برخورداری از سیستم عیب یابی هوشمند در صورت وجود هرگونه خرابی قطعه یا نقص در آن، محدوده خرابی را با کمک کد خطای متشکل از اعداد و حروف انگلیسی بر روی پنل نمایشگر اعلام می‌کند، این کد و آشنایی با مفهوم آن می‌تواند کاربر یا تعمیرکار را در مسیر درست قرار داده و از اتلاف وقت و هزینه مازاد جلوگیری و فرایند ترمیم یا تعویض را سریعتر به انجام برساند.
 یکی از کدهای خطای متداول و بسیار مهم در دستگاه ظرفشویی  ارور e06 است. این کد عمدتاً به دلیل وجود نقص در مکانیزم درب دستگاه نمایان می‌شود و نمایانگر باز بودن درب دستگاه و اختلال در میکروسوئیچ یا بسته شدن آن دارد. مسلما تا زمانی که درب ظرفشویی بسته نشود برد دستور لازم را ارسال نکرده و سیکل شستشو آغاز نخواهد شد، لذا برطرف نکردن این کد می‌تواند باعث عدم امکان استفاده از  دستگاه شود. اگرچه در بیشتر مدل‌های ظرفشویی کد e06 متوجه اختلال در درب دستگاه است اما در بعضی از مدل‌ها این کد اشاره به خرابی یا کثیفی سنسور کیفیت آب دارد. در ادامه به صورت مختصر در مورد آن توضیح خواهیم داد.
پیغام خطای e06 و f06 در ماشین ظرفشویی بوش

 

علت بروز خطای e06 در ظرفشویی بوش

ارور e06 معمولاً محدوده آسیب و نقص را نشان می‌دهد و با توجه به هماهنگی چند قطعه در محدوده خاص اختلال در وضعیت قطعات مختلف می‌تواند مشکل ساز و به وجود آورنده این ارور باشد.
خرابی میکروسوئیچ
 میکروسوئیچ از جمله قطعات ریز و البته کاربردی است که  پس از قفل شدن درب دستگاه آن را بررسی کرده و پس از اطمینان از بسته شدن درب سیگنال لازم را به برد الکترونیکی ارسال کرده تا قطعه برد بتواند دستور شروع سیکل شستشو را ارسال کند. بسیاری از مواقع در صورت باز شدن اتفاقی درب دستگاه، میکروسوئیچ این اختلال را به برد اطلاع داده و قطعه برد در کوتاه‌ترین زمان فرایند شستشو را متوقف می‌کند تا از ریزش و نشت آب به بیرون جلوگیری شود.
چنانچه این قطعه دچار خرابی شود سیگنال‌های لازم ارسال نشده و یا در صورت معیوب بودن می‌تواند باعث صدور پالس‌های اشتباه به برد شود و در نتیجه برد الکترونیکی با تشخیص باز بودن درب ارور e06 را نمایان و چرخه شستشو را متوقف کند.
باز بودن درب ماشین ظرفشویی
شاید یکی از پیش پا افتاده‌ترین دلایل بروز خطای e06 عدم بسته شدن درب به صورت کامل و بازماندن درب ظرفشویی باشد. وجود مانع بین درب و دستگاه و چینش نامنظم و ناصحیح ظروف در داخل ظرفشویی می‌تواند موجب باز ماندن درب شود.
خرابی برد
کلیه قطعات از طریق اطلاعات و دستورات برد عملکرد خود را ارائه می‌دهند. در صورت بروز هرگونه کد علی الخصوص ارور e06 آخرین و جدی‌ترین قطعه مشکل ساز می‌تواند معیوب بودن برد الکترونیکی باشد. برد قطعه‌ای نازک و کوچک که مانند مغز هماهنگی عملکرد قطعات مختلف را با یکدیگر بر عهده دارد و با کمک اتصالات الکترونیکی هماهنگی و ارتباط خود را با قطعات انجام می‌دهد در صورت خرابی می‌تواند باعث عدم دریافت اطلاعات لازم از میکروسوئیچ یا دریافت اشتباه سیگنال‌ها از این قطعه شده و باعث نمایان شدن پیغام خطای e06 شود. کما اینکه در صورت نقص علی رغم بسته بودن درب نمی‌تواند دستور شروع شستشو را صادر کند.
خرابی برد ماشین ظرفشویی بوش
قطع بودن اتصالات میکروسوئیچ به برد
اتصالات میکروسوئیچ به برد می‌تواند در اثر استفاده‌های مکرر و به مرور زمان دچار پوسیدگی یا قطعی شود و همین قطعی باعث بروز مشکل و قطع ارتباط بین میکروسوئیچ و برد می‌شود. جابجایی غیر اصولی یا فرسودگی سیم‌ها و دستکاری اتصالات می‌تواند باعث قطعی اتصال بین برد و میکروسوئیچ و عدم دریافت و ارسال سیگنال‌های لازم برای مکانیزم درب شود.
مراحل رفع ارور e06  در ظرفشویی بوش
برای رفع ارور e06 در مرحله اول باید درب دستگاه مورد بررسی گرفته و هرگونه مانع یا چینش اشتباه ظروف برطرف سازی شود.
چنانچه عدم بسته شدن درب به دلیل خرابی میکروسوئیچ است، باید با استفاده از ابزار و اطلاعات تخصصی میزان خرابی آن تشخیص داده شده و در صورت عدم تعمیر، تعویض آن توسط تعمیرکار انجام شود.
اما اگر کد e06 به دلیل قطعی اتصالات بین میکروسوئیچ و برد دستگاه است باید این سیم‌ها از نظر قطعی و محکم بودن اتصال یا فرسودگی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت فرسودگی تعویض و در صورت شل بودن اتصال به صورت اصولی دوباره برقرار شود.
اگر طی مراحل بالا ارور e۰۶ از پنل نمایشگر حذف نشد و مشکل از برد الکترونیکی دستگاه است، باید برای بررسی میزان و محدوده خرابی، این فرایند را به تکنسین با تجربه بسپارید تا در صورت عدم امکان تعمیر و گستردگی محدوده خرابی، تعویض آن را انجام دهد.
علت بروز خطای e06 در ظرفشویی بوش
نکته مهم
در بخش اول این نوشتار اشاره کردیم که در برخی از مدل‌های ظرفشویی بوش ارور e06 می‌تواند به معنا و مفهوم کثیفی یا خرابی سنسور تشخیص میزان کیفیت و چربی آب باشد. سنسور آب وظیفه بررسی میزان کثیفی و تمیزی آب را بر عهده دارد و در صورت  انسداد یا خرابی نمی‌تواند میزان چربی و کثیفی آب را تشخیص دهد. در نتیجه ارور e06 بر روی نمایشگر ظاهر می‌شود.
برای بررسی مشکل سنسور و دسترسی به آن باید مخزن شستشو جداسازی شده و میزان خرابی  و کثیفی مورد بررسی قرار بگیرد که این کار مستلزم تبحر و تجربه بالای تعمیرکار و تکنسین است. اگر مشکل از اتصالات سنسور باشد می‌توان با تعویض سیم‌ها مشکل را برطرف کرد اما در بسیاری از مواقع تعویض سنسور راهگشا بوده و باعث برطرف شدن ارور می‌شود.

راهکارهای مهم در پیشگیری از ارور e06

1. افزایش طول عمر قطعه میکروسوئیچ و جلوگیری از خرابی آن با عدم باز کردن درب حین چرخه شستشو
2. عدم استفاده از دستگاه در ساعات اوج بار به جهت پیشگیری از نوسانات شدید برقی و کاهش عمر قطعه برد الکترونیکی
3. امتناع از فشار دادن و بستن زوری درب در صورت بسته نشدن درب و خرابی  میکروسوئیچ، برای پیشگیری از خسارت‌های بیشتر 
راهکارهای مهم در پیشگیری از ارور e06
در صورت نیاز به تعمیر ظرفشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیغام خطاهای دیگر ظرفشویی بوش
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح