09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

علت ارور و خطای F17 یا E17 در ماشین لباسشویی بوش + روش تعمیر آن

هوشمند بودن ماشین‌های لباسشویی بوش و برخورداری آنها از جدیدترین تکنولوژی‌ها و حسگرها از جمله تعریف کدهای خطا باعث شده در صورت بروز هرگونه نقص فنی و اشکال در روند عملکرد هر یک از قطعات کاربران بتوانند با آشنایی با مفاهیم این کدهای ارور، نحوه عیب یابی را در مسیر درست پیش برده و سریعا به مشکل و قطعه معیوب پی برده و درصدد رفع آن اقدام کنند.
 کد خطای e17 که در برخی از مدل‌های لباسشویی با کد خطای f17 نیز بر روی پنل نمایان می‌شود نشان دهنده این است که مرحله آبگیری دستگاه به درستی انجام نمی‌شود. در چنین مواقعی علی رغم بارگیری ماشین لباسشویی و انجام تنظیمات برای فرایند شست و شو و فشار دادن دکمه استارت به دلیل عدم آبگیری سیکل شستشو آغاز نشده و ما شاهد توقف برنامه‌ها و کارکرد دستگاه خواهیم بود.
با توجه به برخورداری سری جدید ماشین‌های لباسشویی بوش از برد الکترونیکی هوشمند و تعریف تمامی کدهای خطا، وضعیت‌ها و ایرادات بر روی این قطعه پیچیده و حساس با مشاهده ارور e17 می‌توانید دریابید که به دلیل نبود آب داخل مخزن دستگاه و به گوش نرسیدن فرایند آبگیری عملاً فرایند شستشو آغاز نمی‌شود.

علل بروز ارور e17 در لباسشویی بوش

در فرایند آبگیری ماشین لباسشویی بوش علاوه بر شیر آب ساختمان، شیر برقی ورودی، سیم کشی و سوکت‌ها، برد فرمان و فیلتر شیر برقی دخیل و تاثیرگذار هستند. هرگونه اختلال، انسداد و یا مشکل در این قطعات می‌تواند باعث طولانی شدن زمان آبگیری، عدم ورود آب به دستگاه یا کمبود آب و توقف شستشو ‌شود.
خرابی شیر برقی
قطعه aqua stop یا شیر برقی از جمله مهم‌ترین قسمت‌های دخیل در تامین آب ماشین لباسشویی است . با توجه به اینکه برنامه‌های برای آغاز فرایند شست و شو و خیس شدن لباس‌ها نیازمند آبگیری مخزن هستند شیر برقی این وظیفه را به عهده دارد. این قطعه مستطیلی شکل و پلاستیکی در قسمت آب ورودی به دستگاه تعبیه شده و کنترل مقدار آب ورودی  را بر عهده دارد و دستور قطع مسیر ورودی آب را از برد الکترونیکی هنگام نشت آب یا پر شدن مخزن دریافت می‌کند. هرگونه اختلال در پروسه تامین آب یا عدم آبگیری می‌تواند نشئت گرفته از خرابی یا وجود نقص در عملکرد شیر برقی باشد.
انسداد یا اشکال در شیلنگ ورودی
 شلنگ ورودی از جمله قطعاتی است که مسیر ورودی آب و حرکت آن به ماشین لباسشویی را بر عهده دارد و بعضاً به دلیل دور بودن مسافت، خوردگی و فرسودگی، پیچ خوردگی یا پارگی می‌تواند گردش آب را با مشکل مواجه کرده و سرعت آن را کاهش دهد.
اشکال در شیر آب ساختمان
 در بسیاری از مواقع بسته بودن شیر آب ساختمان یا خارج شدن شلنگ متصل به آب ساختمان و ورودی به دستگاه می‌تواند در عدم آبگیری دخیل باشد.
گرفتگی فیلتر شیر برقی
فیلتر شیر برقی ممکن است بر اثر تجمع رسوبات و آلودگی‌ها دچار گرفتگی و انسداد شده و این موضوع می‌تواند سرعت فرایند آبگیری را کاهش داده و در عدم آبگیری نیز موثر باشد.
اختلال در سیم کشی و سوکت ها
 با توجه به اینکه قطعات مربوط به آبگیری و تخلیه لباسشویی مانند هیدروستات‌ها، آکوا استپ، سنسورها، توسط سیم کشی با برد الکترونیکی لباسشویی در ارتباط بوده و توسط این قطعه کنترل می‌شود, هرگونه قطعی، سوختگی و فرسودگی یا جابجایی در این سوکت‌ها و اتصالات می‌تواند منجر به عدم آبگیری دستگاه و نمایش ارور e17 شود.
نقص برد فرمان دستگاه
اصلی‌ترین قسمت‌ لباسشویی که عملاً ارسال و دریافت سیگنال‌ها و دستور شروع چرخه شستشو، آبکشی لباس‌ها و خشک کردن را بر عهده دارد ماژول کنترل یا برد الکترونیکی است. این قطعه می‌تواند به دلیل نوسانات شدید برقی، ضرب دیدگی یا ورود رطوبت دچار اختلال و سوختگی شود یا دیودها، کنتاکت‌ها و خازن‌های آن دچار سوختگی شود. در صورت از کار افتادن برد قطعاً هیچگونه پالس و سیگنالی به آکوا استپ  برای شروع آبگیری ارسال نشده و شاهد بروز ارور e17 بر روی نمایشگر خواهیم بود.
کثیفی و انسداد جا پودری
با توجه به اینکه آب ورودی از آکوا استپ با عبور از جا پودری وارد مخزن لباسشویی می‌شود این جا پودری به مرور زمان بر اثر انباشت مواد تمیز کننده و پودر، دچار کثیفی و انسداد می‌شود و این فرایند می‌تواند از گردش آب به سمت دیگ جلوگیری کند.

مراحل رفع ارور E17 در لباسشویی بوش

ریست کردن اولین مرحله‌ای است که می‌تواند در رفع ارورها خصوصاً ارور e۱۷ کارساز باشد می‌توانید با خاموش و روشن کردن دستگاه این مرحله را امتحان کنید.
اما چنانچه پس از خاموش و روشن کردن دستگاه، ارور همچنان باقی مانده اولین مرحله بررسی سلامت شیر برقی یا همان قطعه aqua stop است. در صورت معیوب بودن و سوختگی تنها گزینه اقتصادی می‌تواند تعویض آن باشد.
اما اگر از سلامت شیر برقی مطمئن شدید بررسی باز بودن شیر آب ساختمان و پس از آن سلامت، عدم پارگی یا گره خوردگی شلنگ آب ورودی باید انجام شده و از عدم اختلال و پارگی یا انسداد آن مطمئن شوید.
همچنین برای اطمینان از سلامت اتصالات و سوکت‌ها می‌توانید از عدم سوختگی، جابجایی یا قطعی آنها در صورت داشتن تخصص یا با کمک تکنسین مطمئن شوید.
اگر عدم آبگیری دستگاه به دلیل کثیف بودن جا پودری است می‌توانید با بیرون آوردن کشویی آن توسط فرچه رسوبات و انسداد داخل آن را تمیز کنید.
چنانچه مشکل دستگاه با مراحل بالا مرتفع نشده و اختلال جدی و مربوط به برد الکترونیکی است باید برای برآورد میزان خرابی از دانش فنی و ابزارهای خاص بهره‌مند باشید، یا برای اطمینان فقط به تکنیسین ماهر و با تجربه مراجعه کنید. زیرا  رفع خرابی این قطعه نیازمند تخصص بالا برای تعمیر یا تعویض بوده و در صورت نادیده گرفتن عملاً استفاده مجدد از دستگاه ناممکن خواهد بود. 
در صورت نیاز به تعمیر لباسشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح