09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

علت ارور و خطای F18 یا E18 در ماشین لباسشویی بوش + روش تعمیر آن

یکی از متداول‌ترین کدهای خطایی که به کررات در مدل‌های مختلف لباسشویی بوش دیده می‌شود ارور e18 است. این ارور به معنی عدم تخلیه آب داخل مخزن لباسشویی بوش است. بسیاری از کاربران با مشاهده این پیغام خطا عملاً دچار ناامیدی و گیجی می‌شوند و این مشکل به وجود آمده زمانی برای آنها حادتر می‌شود که با مفهوم این کد آشنایی نداشته باشند. به لطف برخورداری لباسشویی‌های جدید بوش از سیستم عیب یابی و کد نویسی و آشنایی کاربران با مفاهیم این ارور سریعاً می‌توان محدوده معیوب و مختل را شناسایی و مشکل را برطرف کرد.
زمانی که با خطای e18 روی پنل نمایشگر مواجه می‌شوید عملاً لباس‌ها غوطه ور در آب بوده، خشک نشده و درب دستگاه نیز باز نمی‌شود. نباید به هیچ عنوان فشار زیادی برای باز کردن درب روی دستگیره اعمال کنید زیرا می‌تواند باعث گستردگی خرابات و خسارات بیشتر شود. 

علت بروز ارور e18 در لباسشویی بوش

سیستم لباسشویی بوش پس از آبگیری و شستشوی لباس‌ها آب کثیف را از طریق پمپ تخلیه، شلنگ خروجی آب و خرطومی به سمت مسیر فاضلاب هدایت کرده و عملیات تخلیه  انجام می‌شود. در صورت عدم تخلیه و باقی ماندن آب داخل لباسشویی و بروز کد f18 ، گرفتگی مسیر خروج آب، شلنگ خروجی یا انسداد خرطومی انتقال آب، کثیفی فیلتر و سوختگی پمپ تخلیه می‌تواند در این مشکل دخیل بوده و در نتیجه عدم تخلیه آب را به دنبال داشته باشد.
گرفتگی مسیر فاضلاب 
شلنگ خروج آب لباسشویی به اتصالات زیر سینک ظرفشویی متصل بوده و گرفتگی مسیر تخلیه فاضلاب در این قسمت می‌تواند باعث عدم تخلیه آب شود.
انسداد شلنگ خروجی لباسشویی 
معمولاً آب کثیف داخل درام لباسشویی پس از اتمام سیکل شستشو از طریق شیلنگ خروجی لباسشویی به فاضلاب تخلیه می‌شود و انسداد و گرفتگی این شلنگ می‌تواند مسیر خروج را بسته و مانع تخلیه آب شود. اگرچه آب تخلیه شده قبل از ورود به پمپ از فیلتر عبور کرده و بسیاری از زباله‌ها و اجسام ریز خارجی را فیلتر می‌کند، اما تجمع زباله و موها در زهکشی می‌تواند باعث انسداد شود. ممکن است به دلیل نبود فضای کافی بین دستگاه و دیوار پیچ خوردگی یا خمیدگی آن مانع تخلیه آب شود.
کثیفی فیلتر 
فیلتر لباسشویی بوش از جمله قطعاتی است که تمامی کثیفی‌ها و مواردی از این قبیل را قبل از ورود آب به پمپ تخلیه فیلتر و جمع آوری می‌کند و در صورت کثیفی و انسداد عملیات تخلیه با اختلال روبرو می‌شود.
نقص و اشکال در پمپ ماشین لباسشویی 
عملیات تخلیه، مکش آب کثیف از دستگاه و هدایت آن به سمت شلنگ خروجی و فاضلاب بر عهده پمپ تخلیه لباسشویی بوده و این پمپ متشکل از محفظه، روتور و پک پروانه است که به دلیل داشتن عمر مفید ۵ الی ۷ سال به مرور زمان بر اثر استفاده مداوم می‌تواند دچار فرسودگی، اتمام عمر یا سوختگی شود. در صورت بروز نقص فنی در این قطعه عملیات تخلیه انجام نشده و شاهد باقی ماندن آب و عدم خشک شدن لباس‌ها  خواهیم بود.
خراب بودن سنسور سطح آب
 لباسشویی بوش دارای حسگر و سنسورهای متعددی است که از آن جمله می‌توان به سنسور تنظیم میزان سطح آب اشاره کرد. این سنسور وظیفه اندازه‌گیری میزان آب و جلوگیری از سر رفتن و نشت آب را بر عهده داشت دارد و  معیوب شدن آن می‌تواند باعث عدم تشخیص درست میزان سطح آب و بروز ارور e18 شود.
خرابی برد الکتریکی 
گستردگی دامنه تکنولوژی باعث برخورداری ماشین لباسشویی بوش از برد الکترونیکی هوشمند شده و این برد به منزله مغز دستگاه کنترل, هدایت،  شروع،  توقف و پایان  عملکرد هر یک از قطعات و برنامه‌های دستگاه را بر عهده داشته و توسط اتصالات با این قطعات در ارتباط است.  در صورت خرابی برد الکترونیکی عملاً هیچگونه دستوری برای تخلیه به پمپ  صادر نشده و لباس‌ها بدون خشک شدن در مخزن پر از آب باقی خواهند ماند.

مراحل رفع ارور e18 در لباسشویی بوش

اگر پس از خاموش و روشن کردن ماشین لباسشویی بوش ارورe ۱۸ از نمایشگر حذف نشد باید نسبت به باز بودن مسیر فاضلاب اطمینان حاصل کنید و در صورت گرفتگی و وجود کثیفی‌ها این مسیر را بازگشایی کنید.
اما اگر شلنگ تخلیه به دلیل تجمع موها و زباله‌ها دچار انسداد شده با یک جسم تیز و بلند می‌توانید این انسداد را از بین برده و با دمیدن هوا در آن از باز بودن مسیر مطمئن شوید. در صورت پیچ خوردگی و پارگی نسبت به برطرف سازی مشکل اقدام کنید.
چنانچه  عدم تخلیه آب به دلیل کثیفی و انسداد فیلتر است می‌توانید به قسمت  جلویی و سمت راست لباسشویی مراجعه کنید که می‌توانید از طریق پنل دسترسی فیلتر پس از تخلیه آب درون ظرف بزرگ با باز کردن کلاهک و فیلتر چرخش آن را بیرون آورده و تمیز کنید.
اما اگر به تشخیص تکنسین خطای e ۱۸ به دلیل نقص فنی در پمپ تخلیه است و این پمپ توانایی لازم را برای مکش و هدایت آب به مسیرهای تخلیه ندارد باید نسبت به تعویض آن اقدام کند.
با اطمینان از سلامت پمپ تخلیه، سنسور سطح آب و باز بودن مسیرهای تخلیه می‌توان گفت که عدم تخلیه آب مخزن لباسشویی می‌تواند به دلیل نقص در برد الکترونیکی و عدم ارسال پالس و سیگنال از این قطعه برای تخلیه به پمپ باشد. با توجه به اینکه این قطعه دارای خازن‌ها، دیودها و اتصالات متعددی است، برای اطمینان از محدوده نقص و میزان خرابی حتماً باید با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

راه حل اضطراری باز کردن درب لباسشویی بوش زمان مواجهه با ارور e18

همچنین می‌توانید برای خارج کردن لباس‌های داخل لباسشویی به طور اضطراری از نوار طوسی یا قرمز رنگ تعبیه شده کنار فیلتر لباسشویی استفاده کنید. شما می‌توانید با کشیدن این نوار به سمت پایین و همزمان با آن کشیدن دستگیره موفق به باز کردن درب لباسشویی و خارج کردن لباس‌ها شوید.
در صورت نیاز به تعمیر لباسشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح