09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

علت ارور e11 ظرفشویی بوش و نحوه رفع آن

در اینجا به علت ارور e11 ظرفشویی بوش و روش حل آن می پردازیم.
امروز گستردگی حوزه تکنولوژی و پیشرفت چشمگیر آن باعث شده کمپانی‌های قدرتمند و به نامی مانند شرکت بوش در تولید محصولات خانگی از جمله ظرفشویی بوش، برای مکانیزه و مدرنیته کردن این محصول از سیستم  عیب یابی هوشمند یا خودکار بهره برده و به وسیله این فرایند، کار را برای کاربران بسیار آسان‌تر و هموارتر کنند. سیستم عیب یاب هوشمند متشکل از حروف اختصاری انگلیسی است که  در زمان خرابی هر یک از قطعات ظرفشویی به صورت کد اختصاری به همراه عدد بر روی صفحه نمایش یا ال‌سی‌دی دستگاه نمایان می‌شود.
مسلماً با کمک این کدها کاربر یا تکنسین می‌تواند در سریع‌ترین زمان علت را به درستی تشخیص داده و با بررسی  علل آن، با تعویض یا تعمیر قطعه معیوب مشکل را مرتفع سازد. کد e11 یا f11 از جمله ارورهای خطایی است که در صورت هرگونه اختلال در فرایند شستشو بر روی نمایشگر دستگاه به صورت متناوب به شکل آلارم به نمایش در می‌آید. کد e11 مختص زمانی است که درجه حرارت و دمای آب به میزان لازم تنظیم نشده و این کیفیت پایین دما اختلالات گسترده‌ای در شستشو و میزان تمیزی ظروف ایجاد می‌کند.
اما چه عواملی می‌تواند باعث نمایان شدن این ارور یا خرابی قطعه مختص به این قسمت از سیستم ظرفشویی باشد ؟ با ما همراه باشید تا دلایل ارور e11 و روش‌های رفع آن را بررسی کنیم.
پیغام و کد خطا e11 یا f11 ماشین ظرفشویی بوش

اصلی ترین علل بروز ارور e11 و روش‌های رفع آن

مسلماً همه کاربران می‌دانند که ظرفشویی بوش در مدل‌های مختلف دارای چندین برنامه شستشوی معمولی و ویژه است که هر کدام از دمای آب متفاوتی بهره می‌برند و با توجه به میزان کثیفی ظروف و تشخیص کاربر برای استارت شستشو، تنظیم می‌شوند. برای تنظیم میزان گرمی یا سردی آب عواملی مانند دستگاه برد، ترموستات و سنسورهای مختص به آن دخیل هستند. در این قسمت علل ایجاد این ارور و روش‌های رفع آن شرح داده می‌شود.
خرابی سنسور آب یا ترموستات
ترموستات یا سنسور دمای آب از جمله قطعات کوچک حساس به دما هستند که تنظیم میزان دمای آب ورودی به دستگاه را کنترل می‌کنند. با توجه به اینکه در ظرفشویی بوش برای تمیزی هرچه بهتر چربی‌ها از آب نسبتا داغ استفاده می‌شود، هرگونه اختلال در قطعه ترموستات می‌تواند باعث خلل در برنامه‌های شستشو و نتیجه نهایی شود. با معیوب شدن ترموستات و اختلال در روند کارکرد سنسورهای آب، ممکن است اطلاعات لازم به برد دستگاه ارسال نشده و میزان دمای آب به درستی اندازه‌گیری نشود.
با ادامه این روند بر روی پنل دستگاه خطای e11 نمایان می‌شود. برای برطرف کردن آن باید قطعه معیوب  تعویض شود که نیازمند افرادی با دانش فنی بالا و تکنیسین‌های حرفه‌ای است. اما اگر جزو افرادی هستید که در این زمینه اطلاعات کافی دارید می‌توانید با در اختیار داشتن ابزارهایی مانند ست آچار مهره، پیچ گوشتی، دستکش کار و قطعه ترموستات سالم طبق مراحل زیر پیش رفته و مشکل را مرتفع سازید.
1. قطع برق دستگاه ظرفشویی
2. باز کردن درب ظرفشویی و باز کردن پیچ‌های داخلی پنل 
3. بیرون کشیدن پنل درونی  با احتیاط و آرامی از جای خود
4. جداسازی پنل‌های انگشتی و دسترسی از یکدیگر
5. باز کردن ترموستات معیوب و جداسازی آن از قلاب فلزی
6. نصب ترموستات سالم در داخل قلاب فلزی
7. وصل کردن دوباره سیم‌های جدا کرده به ترموستات
8. نصب پنل دسترسی جلویی و پنل انگشتی در جای خود
9. بازگرداندن همه پنل‌ها به جای اولیه خود و بستن آنها
10. وصل دستگاه به برق
11. انتخاب یکی از برنامه‌های شستشو و اطمینان از نصب صحیح و سلامت ترموستات
خرابی سنسور آب یا ترموستات ماشین ظرفشویی بوش
خرابی برد در ماشین ظرفشویی بوش
 قطعه برد از جمله قطعات ماشین ظرفشویی است که با کمک اتصالات الکترونیکی به تمامی قطعات دستگاه متصل شده و عملکرد کلیه این سیستم‌ها را مدیریت می‌کند و به منزله مغز دستگاه محسوب می‌شود. به طور کلی دستور آغاز و پایان هر عملیاتی در ظرفشویی از طریق برد صادر می‌شود و در صورت وجود هرگونه اختلال در قطعات دستگاه با استفاده از کدهای خطا به کاربران اطلاع رسانی می‌کند. خرابی خود دستگاه برد نیز می‌تواند اشتباهاً تصور را بر خرابی ترموستات قرار داده و باعث نمایان شدن ارور e11 بر روی پنل دستگاه شود.
علل خرابی برد
 • فرسودگی بیش از حد، از کار افتادن و سوختن برد
 •  نوسانات شدید برق دستگاه 
 • استفاده بیش از اندازه و مداوم از دستگاه 
 • دمای بسیار بالای محیط 
 • ضربه خوردن دستگاه

روش رفع مشکل

با در نظر گرفتن حساسیت بالای دستگاه برد و پیچیدگی خاص اتصالات الکتریکی آن توصیه می‌شود در صورت اطمینان از مرتبط بودن نمایش خطای e11 با خرابی برد، حتماً از تعمیرکاران حرفه‌ای و تکنسین‌های متخصص و با تجربه برای تعمیر یا تعویض این قطعه مهم استفاده کنید.

سوختگی المان‌ها و محافظ های امنیتی و رفع آن

با توجه به ارزش و حساسیت بالای قطعاتی مانند برد و ترموستات طراحان و مهندسان تولیدی کمپانی بوش در تولید ظرفشویی بوش، برای محافظت از این قطعات، جلوگیری از خرابی‌های زود هنگام آن و بالا بردن عمر مفید این قطعات، از سیستم‌های محافظتی و امنیتی ویژه‌ای در نزدیکی دستگاه ترموستات و برد استفاده می‌کنند. این محافظ‌های امنیتی باعث انتشار دقیق و سریع اطلاعات مربوط به میزان درجه و دمای آب به دستگاه و در نتیجه عملکرد بهتر و روان‌تر ترموستات و برد شده و طول عمر آنها افزایش می‌دهند.
هرگونه سوختگی و خرابی در محافظ‌های امنیتی و المان‌ها باعث ایجاد مشکل در عملکرد دستگاه ترموستات و کاهش عمر آن می‌شود. از جمله دلایلی که باعث اختلال در عملکرد محافظ‌های ظرفشویی می‌شود، نوسانات برقی متعدد و شدید است. اگرچه علت اصلی و عمده نمایش ارور e11 بر روی پنل دستگاه خرابی ترموستات است اما معیوب شدن این محافظ‌های ویژه کارآمد نیز باعث نمایان شدن این ارور می‌شود.
رفع مشکل محافظ امنیتی
 • چک کردن تمامی محافظ‌ها از نظر سلامتی یا سوختگی
 •  تعویض قطعات معیوب با قطعه سالم در صورت سوختن

اشکال در سیم‌کشی‌های داخلی

 برد دستگاه ظرفشویی بوش هرگونه اختلال در عملکرد ترموستات را مبنی بر خراب بودن آن تصور کرده و خطای e11  را بر روی ال سی دی دستگاه به نمایش در می‌آورد. یکی از دلایل این اختلال می‌تواند اشکال و قطعی در سیم‌کشی‌های داخلی دستگاه باشد. سیستم‌های حرارتی از طریق سیم‌هایی به برد متصل هستند که قطع بودن این سیستم‌ها باعث می‌شود هیچگونه اطلاعات و پیامی از طریق ترموستات به قطعه برد ارسال نشده، در نتیجه برد وجود اشکال و اختلال در ترموستات را به وسیله پیغام خطا نمایش دهد.
از علل اصلی اشکال در سیم کشی داخلی می‌تواند فرسودگی سیم‌ها باشد که این مشکل با تعویض سیم‌های داخلی قابل مرتفع سازی است. ناگفته نماند به جز فرسودگی سیم‌ها، قطع و وصل شدن اتصال این سیم‌ها به دستگاه ترموستات و برد نیز می‌تواند در این اختلال دخیل باشد. همچنین نداشتن اطلاعات تخصصی و  دستکاری سیم‌ها و جابجایی غلط آنها نیز می‌تواند باعث قطعی سیم‌های داخلی ظرفشویی شود.
برای رفع این مشکل باید از تعمیرکاران حرفه‌ای بوش و آگاه به سیم کشی داخلی استفاده شده و تمامی این سیم‌کشی‌ها مورد بررسی قرار گرفته و برای برقراری این اتصالات سیم‌های مشکل‌دار و معیوب تعویض شود.

هزینه رفع ارور E11 یا F11 در ماشین ظرفشویی بوش

اگر جزو افرادی هستید که دستگاه ظرفشویی شما دچار این ارور و پیغام خطا شده است برای برآورد هزینه رفع ارور e11 باید نوع خرابی و قطعه معیوب مشخص شود. هرچه دستگاه کارکرد بالایی داشته و قطعات فرسوده باشند، نیاز به تعویض ترانزیستور، مقاومت و کاندنساتور باشد هزینه می‌تواند بالاتر باشد.  در صورت خرابی جزئی هزینه تقلیل پیدا خواهد کرد.
 اما در مورد خرابی سنسور دما باید کل قطعه تعویض گردد چون قابل تعمیر نیست. در رابطه با خرابی ترموستات نیز بستگی به شدت و میزان خرابی قطعه دارد که با تشخیص تکنسین هزینه متفاوتی خواهد داشت. به طور کلی هزینه رفع و رجوع این اشکال در ظرفشویی بستگی به موارد زیر دارد.
 • قطعات مورد نیاز
 • نوع خرابی
 • عیب یابی 
 • هزینه ایاب و ذهاب
 • تعمیر یا تعویض قطعه 
 • مدت زمان صرف شده برای تعمیر

هزینه رفع ارور E11 یا F11 در ماشین ظرفشویی بوش

نکات طلایی جهت پیشگیری از بروز کد e11

با توجه به اینکه تولیدات کمپانی بوش علی‌الخصوص ظرفشویی بوش جزو محصولات وارداتی هستند و در صورت خرابی و از  کار افتادن دستگاه خرید دوباره دستگاه ظرفشویی چندان توجیه اقتصادی ندارد یا با توجه به نوسانات ارزی هرگونه تعمیر یا تعویض قطعه می‌تواند برای کاربران هزینه بر باشد، برای پیشگیری از این قبیل مشکلات و افزایش عمر دستگاه رعایت نکات زیر می‌تواند کمک کننده باشد.
اجتناب از استفاده دستگاه ظرفشویی در زمان اوج مصرف برق می‌تواند در پیشگیری از کاهش عمر برد، ترموستات و محافظ‌ها و خرابی زودرس آنها موثر باشد.
از جمله اقداماتی که می‌تواند عملکرد ترموستات را ارتقا داده و از رسوب گیری قطعات داخلی آن پیشگیری کند، جرم‌گیری مستمر دستگاه است.
استفاده از شوینده‌های با کیفیت و استاندارد علاوه بر ارتقای کیفیت شستشو می‌تواند باعث عمر مفید قطعات داخلی دستگاه شده، همچنین استفاده به میزان مناسب نمک نیز در این فرایند موثر است.
اگرچه دستگاه ماشین ظرفشویی بوش یکی از کارآمدترین و قدرتمندترین  دستگاههای موجود در بازار است و این برند از قطعات با کیفیت و اورجینال در تولیدات خود استفاده می‌کند، اما استفاده اصولی و صحیح از ظرفشویی می‌تواند از خرابی قطعات و بروز چنین اشکالاتی بسیار پیشگیری کند.
در صورت نیاز به تعمیر ظرفشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیغام خطاهای دیگر ظرفشویی بوش
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح