09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

ارور e21 ظرفشویی بوش + راه حل برطرف کردن آن

در میان کدهای خطای مهمی که بر روی ماشین ظرفشویی بوش نمایان داده می‌شود ارور e21 یکی از نادرترین پیغام‌هایی است که جهت اطلاع رسانی در مورد اشکال در قسمت سیستم تخلیه آب دستگاه تعبیه شده است. ارور e21 به معنای تجمیع آب در کف دستگاه، از کار افتادن ماشین ظرفشویی و عدم تخلیه آب است. به طور کلی در مجموعه ارورهای ماشین ظرفشویی بوش کدهایی مانند e22, e23, e24, e25   معانی مشابه پیغام e21 دارند و معمولاً به نقص و اختلال در سیستم گردش آب ، تخلیه موتور و گرفتگی هیت پمپ مربوط هستند.
 عدم آشنایی با معانی کدهای خطا باعث می‌شود بدون داشتن تخصص و آگاهی نتوانید پی به مشکل و قطعه معیوب ببرید. اما با کمک این سیستم عیب یابی می‌توانید به صورت تخصصی هر کد را معنا کرده و فرایند تعمیر را در مسیر صحیح و سریعتر آن پیش ببرید.
پیغام خطای e21 و f21 در ماشین ظرفشویی بوش

علت بروز ارور e21 در ماشین ظرفشویی بوش

مانند هر کد خطای دیگر که علت بروز آن می‌تواند نشئت گرفته از دلایل متعددی باشد بروز ارور e21 می‌‌تواند به دلیل نقص در سیستم درین، خرابی پمپ یا  انسداد بین پمپ و موتور باشد. به دنبال آن معمولاً فرمان عدم تخلیه به صورت ناقص صادر شده و موجب خارج شدن سیستم تخلیه به طور کامل از مدار می‌شود. از مهمترین دلایل بروز این کد موارد زیر هستند.
وجود آشغال و جسم خارجی در مسیر تخلیه
انسداد مسیر تخلیه به دلیل وجود اجسام خارجی و آشغال یکی از دلایل اصلی بروز خطای e21 است. زمانی که کاربران ظروف کثیف را بدون تمیز کردن مواردی مانند آشغال‌های ریز، استخوان‌های کوچک یا هسته خرما و میوه‌ها درون ظرفشویی قرار می‌دهند این اجسام به مرور در مسیر تخلیه جمع شده و باعث انسداد مسیر آب شده و تخلیه آب را با مشکل مواجه می‌کند.
گرفتگی فاضلاب
گرفتگی فاضلاب می‌تواند مربوط به مسیر کلی فاضلاب ساختمان باشد و دلایل ریز و درشتی نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. اما در بسیاری از مواقع تنها راه ورودی آب ماشین به جهت تجمع توده‌های آشغال‌های ریز یا گرفتگی مو بسته می‌شود که می‌تواند منجر به انسداد مسیر تخلیه و فاضلاب شود.
گرفتگی فاضلاب در ماشین ظرفشویی بوش
خم شدن شلنگ تخلیه
در پاره‌ای از مواقع پیچ خوردگی و خم شدن شلنگ تخلیه می‌تواند مسیر گذر آب را بسیار محدود کرده و باعث کاهش سرعت تخلیه شود. همچنین به دلیل مسدود بودن شلنگ تخلیه با توده‌های آشغال یا رسوبات آب نمی‌تواند به راحتی عبور کرده و مجدداً به داخل مخزن باز می‌گردد.
کثیف بودن فیلتر
 برای بررسی و رسیدن به دلیل بروز کد e21 می‌توانید وضعیت سلامت و تمیزی فیلتر ماشین ظرفشویی را نیز بررسی کنید. این قطعه که در پایین دستگاه قرار دارد عموماً در مسیر آب خروجی تعبیه شده است و وظیفه آن جلوگیری از ورود و عبور اجسام سخت و ذرات مواد غذایی به مسیر تخلیه است. این قطعه با تجمع اجسام و ذرات می‌تواند در گذر زمان دچار مسدودی شده و روند تخلیه و خروج آب را با مشکل مواجه کند.
سوختن پمپ
پمپ تخلیه از جمله قطعات ماشین ظرفشویی است که قطعه الکترونیکی محسوب می‌شود و در پایان عملیات شست و شو با روشن شدن و مکش آب داخل مخزن به سمت مسیر تخلیه و فاضلاب، باعث خروج آب کثیف از دستگاه می‌شود. سوختگی پمپ یا هرگونه نقص و اختلال در این قطعه باعث می‌شود آب کثیف نتواند به راحتی از مسیر تخلیه خارج شده و این آب در کف دستگاه باقی می‌ماند.

رفع ارور و کد خطای e21 در ماشین ظرفشویی بوش

در صورتی که بروز ارور e۲۱ به دلیل انسداد مسیر تخلیه با تجمع آشغال و گرفتگی باشد باید دستگاه را خاموش و برای دسترسی به پشت دستگاه آن را به سمت جلو بکشید. شلنگ تخلیه پشت را از نظر گره خوردگی، صاف بودن و عدم تا شدگی بررسی کنید، مسیر شلنگ با آب نسبتا داغ یا فنر  باز کرده و سپس آن را دوباره به دستگاه وصل کنید و در جای خود قرار دهید.
اما چنانچه در بررسی‌ها علت ارور به دلیل سوختن پمپ تخلیه یا اختلال در عملکرد آن است، به دلیل حساس بودن این قطعه و نیاز به تخصص و ابزارهای مخصوص باید تعمیر یا تعویض آن باید توسط تعمیرگاه و تکنسین مربوطه و با تجربه انجام شود.
در صورت عدم تخلیه آب به دلیل کثیف بودن فیلتر می‌توانید پس از تمام شدن برنامه شستشو با خاموش کردن دستگاه و جداسازی سبد پایینی، درب فیلتر را به سمت خلاف عقربه‌های ساعت چرخانده  فیلتر را خارج و از نظر گرفتگی، چربی و ذرات مواد غذایی تمیز کرده و دوباره در جای خود قرار دهید.
رفع ارور و کد خطای e21 در ماشین ظرفشویی بوش
نکته
به طور عمده گرفتگی و انسداد مسیر تخلیه آب و بروز کد e21 به دلیل وجود ذرات چربی و مواد غذایی و همچنین تجمع اجسام ریز خارجی است که باید جرم‌گیری دستگاه را هر سه ماه یکبار انجام دهید، با کمک این جرمگیر و استفاده از بالاترین برنامه شستشو میتوانید عملیات جرم‌گیری را انجام  و تمامی چربی‌ها و رسوبات را از بین ببرید.
برای پیشگیری از خرابی قطعات مانند پمپ یا گرفتگی و انسداد قبل از قرار دادن ظروف کثیف در داخل دستگاه حتماً آشغال‌ها و ذرات ریز مواد غذایی را جداسازی کنید.
در صورت نیاز به تعمیر ظرفشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیغام خطاهای دیگر ظرفشویی بوش
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح