09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

ارور e22 ظرفشویی بوش و نحوه رفع آن

ماشین‌های ظرفشویی بوش در انواع مختلف از جمله تولیدات هوشمندی هستند که مجهز به سیستم عیب یابی بوده و در صورت نقص فنی در هر قطعه و اختلال در عملکرد آن از طریق کدهای خطا، آلارمی بر روی پنل نمایشگر ظاهر شده و کاربران را از وجود مشکل مطلع می‌کنند. این سیستم کمک بزرگی به کاربران و همچنین تعمیرکاران می‌کند تا تشخیص درستی از علت خرابی داشته و در جهت درست، مسیر تعمیر را پیش ببرند. کد خطا یا ارور e22 در دستگاه ظرفشویی بوش نشانگر عدم تخلیه آب و وجود مشکل در المان‌های تخلیه آب است.
این ارور معمولاً قبل از اتمام چرخه شست و شو نمایان می‌شود و در بسیاری از مواقع کاربران از ریست کردن دستگاه برای حذف ارور استفاده می‌کنند. اما این راه حل موقت بوده و باید در جهت رفع مشکل باید به علل بروز آن  توجه شود.
پیغام خطای e22 و f22 در ماشین ظرفشویی بوش

علت بروز ارور e22 در ماشین ظرفشویی بوش

اولین و شاید مهم‌ترین دلیل بروز ارور e22 در ظرفشویی بوش می‌تواند اختلال، خرابی یا سوختگی پمپ تخلیه باشد. اما در کنار آن مسدود بودن فیلتر یا انسداد در شلنگ تخلیه نیز از عوامل دخیل در این مشکل هستند که در بخش زیر به آن می‌پردازیم.
سوختگی و یا نیم سوز شدن پمپ تخلیه 
وظیفه پمپ تخلیه در ماشین ظرفشویی همان طور که از نام آن پیداست در فرایند شست و شو وظیفه تخلیه آب کثیف را دارد. این پمپ متشکل از موتور پمپ، تسمه پروانه تخلیه، توپ کنترل پلاستیکی و کیت تشخیص مغناطیسی است که به طور جداگانه‌ای هر کدام در فرایند تخلیه آب وظیفه جداگانه بر عهده دارند. در مجموع خرابی این قطعه می‌تواند باعث عدم مکش آب یا کاهش قدرت موتور و باقیماندن آب در داخل ظرفشویی شود.
علت خرابی پمپ تخلیه می‌تواند باعث وجود جسم خارجی در پروانه یا بازوهای آبپاش به دیواره ماشین ظرفشویی باشد. البته فرسودگی یا اتمام عمر پمپ تخلیه نیز در این فرایند دخیل است.
سوختگی و یا نیم سوز شدن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی بوش
گرفتگی و کثیف بودن فیلتر ماشین ظرفشویی بوش
قطعه‌ای که می‌تواند از عبور ذرات غذا و ورود رسوب به داخل دستگاه جلوگیری کند فیلتر ماشین ظرفشویی است. این فیلترها در اثر استفاده‌های مکرر و به مرور زمان  محلی برای تجمیع مواد غذایی، رسوبات و اجسام ریز خارجی می‌شوند که در نتیجه انسداد فیلتر رخ می‌دهد و می‌تواند باعث جلوگیری از خروج آب و عدم تخلیه آن شود.
گرفتگی و یا خم خوردگی شلنگ تخلیه فاضلاب ظرفشویی
در بسیاری از مواقع مشکل زهکشی و انسداد مسیر تخلیه آب می‌تواند به دلیل گرفتگی یا خم خوردگی شلنگ تخلیه فاضلاب باشد. این شلنگ می‌تواند در اثر تجمع رسوبات، پارگی یا پیچ خوردگی باعث عدم تخلیه آب با سرعت مناسب شده و در نتیجه ارور e22 نمایانگر شود. برای اطمینان از صحت این شلنگ باید شلنگ تخلیه که در پشت دستگاه قرار دارد با استفاده از ابزارهای مخصوص باز و مورد بررسی قرار گیرد.

مراحل رفع خطای e22 در ماشین ظرفشویی بوش

در بسیاری از مواقع دستگاه مشکلی نداشته و تنها می‌توان با یک بار خاموش و روشن کردن این ارور را برطرف کرد اما چنانچه با این روش مشکل برطرف نشد باید مراحل دیگر را طی کنید.
اگر از عدم تخلیه آب به دلیل گرفتگی، نقص یا پیچ خوردگی در شلنگ تخلیه مطمئن شدید می‌توانید با دسترسی به قسمت زیرین، با  به سری شلنگ تخلیه دسترسی پیدا کنید. این سری که از طریق  پیچ و بست به پمپ متصل شده را  جداسازی کنید، سپس شلنگ جدید را طبق مراحل اولیه به پمپ فیکس کرده و با کمک بست محکم بسته و پنل کف ماشین ظرفشویی را نیز در جای خود قرار دهید.
اما در صورتی که ارور e22 مربوط به اختلال در عملکرد پمپ تخلیه است می‌توانید برای اطمینان از سلامت پمپ با کمک اهم متر مقاومت آن را اندازه‌گیری کنید. باید مقدار ۲۵۷ مقاومت را نشان دهد. در صورت سلامت پمپ از نظر مقاومت، اشکال به دلیل تجمع رسوبات یا اجسام خارجی است.  با جداسازی کاور دستگاه، به پمپ تخلیه در کف آن دسترسی پیدا کنید. برای باز کردن پمپ آن را حدود ۴۵ درجه در جهت مخالف عقربه‌های ساعت بچرخانید و در صورت گرفتگی، وجود رسوبات و اجسام خارجی در قسمت پروانه پمپ آن را برطرف سازید یا در صورت از کار افتادن و سوختگی پمپ با تکنسین‌های ماهر جهت تعویض آن تماس بگیرید.
اگر تخلیه آب روند کاهشی داشته و علت آن به دلیل گرفتگی فیلتر است در وهله اول باید برق دستگاه و آب ورودی به ماشین قطع شده، سپس با جداسازی سبدهای داخل دستگاه فیلترها را از کف ظرفشویی که در انتهای  شلنگ ورودی آب تعبیه شده است جداسازی کرده و ذرات، رسوبات و چربی‌های چسبیده به آن را با کمک برس یا مسواک تمیز کنید.
مراحل رفع خطای e22 در ماشین ظرفشویی بوش
نکات مهم :
از جمله اقداماتی که می‌توانید با کمک آن از فرسودگی و خراب شدن زودرس دستگاه و قطعات آن جلوگیری به عمل آورید: تمیز کردن منظم دستگاه با کمک جرم‌گیرهای استاندارد، حذف ذرات مواد غذایی یا اجسام خارجی از روی ظروف قبل از گذاشتن آنها در ماشین و توجه به تمیز کردن فیلترهای ظرفشویی است.
در صورت نیاز به تعمیر ظرفشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیغام خطاهای دیگر ظرفشویی بوش
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح