09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

علت نمایش خطا و ارور E23 یا F23 ماشین ظرفشویی بوش و نحوه رفع آن

طراحی و تولید ماشین‌های ظرفشویی بوش در مدل‌های مختلف همگام با تکنولوژی باعث هوشمندسازی این دستگاه‌های کاربردی شده و به همین دلیل این ماشین‌های ظرفشویی برای هر قطعه و محدوده دارای کد مشخص شامل اعداد و حروف اختصاری هستند که در صورت وجود نقض در هر یک از قطعات مکانیکی، شبکه‌ها، سنسورها و نرم‌افزارها ارور خطایی بر روی پنل نمایشگر ظاهر می‌شود. وجود این فناوری پیشرفته و طراحی‌های فوق العاده باعث پوشش تمامی سلایق مشتریان شده و به کمک این ارورها از آسیب‌های جدی‌تر و پرهزینه جلوگیری و مسیر عیب یابی دقیق و سریع‌تر پیش می‌رود.
در میان تمامی کدهای تعبیه شده کد خطای e23 ماشین ظرفشویی بوش از جمله ارورهایی است که مربوط به اختلال در پمپ تخلیه، عدم توانایی پمپ در مکش و خروج آب مخزن است. این کد زمانی نمایش داده می‌شود که سیکل شستشو به پایان رسیده و با باز شدن درب دستگاه با حجم وسیعی از آب و کف مواجه هستید. معیوب شدن پمپ تخلیه می‌تواند مربوط به پروانه پمپ یا سیم پیچی‌های آن باشد که با اتصالی یا قطعی سیم درگیر شده باشد. البته موارد متعددی که در بخش زیر به آن می‌پردازیم در باقی ماندن آب در مخزن و بروز کد e23 دخیل است.
پیغام خطای e23 و f23 در ماشین ظرفشویی بوش

علت نمایش ارور و پیغام کد e23 ظرفشویی بوش

خرابی پمپ آب
پمپ تخلیه از اجزای اصلی و کاربردی ماشین ظرفشویی محسوب می‌شود که موظف به خارج سازی آب از طریق لوله با فشار زیاد است. عدم تخلیه صحیح آب یا کاهش فشار آب خروجی می‌تواند به دلیل اختلال در عملکرد پمپ باشد. مکانیزم پمپ تخلیه مکش آب و هدایت آن به سمت شلنگ تخلیه است.
گرفتگی فاضلاب
در بسیاری از مواقع عدم تخلیه آب یا پس زدن آب می‌تواند به دلیل گرفتگی مجاری فاضلاب و لوله‌های آن باش و  تجمع رسوبات، آشغال‌ها و چربی‌ها می‌تواند باعث انسداد لوله‌های فاضلاب و بازگشت آب داخل ماشین ظرفشویی شود.
خرابی شلنگ تخلیه یا تا شدن آن
مشکلات ساده‌ای مانند خرابی شلنگ تخلیه یا تاخوردگی آن نیز می‌تواند باعث اختلال در تخلیه آب ظرفشویی باشد. از آنجایی که آب کثیف ظرفشویی از طریق شلنگ تخلیه به مجرای فاضلاب هدایت می‌شود هرگونه گرفتگی، تا خوردگی و پیچ خوردگی باعث عدم خروج درست آب یا کاهش شدت آن شده در نتیجه کف و آب در ماشین باقی خواهد ماند.
خرابی شلنگ تخلیه یا تا شدن آن در ماشین ظرفشویی بوش
کثیفی و مسدود بودن فیلتر خروجی
از جمله تجهیزاتی که برای محافظت از ورود ذرات مواد غذایی و رسوبات به پمپ تخلیه تعبیه شده است که گرفتگی آن می‌تواند باعث ارور e23  شود فیلترهای خروجی ماشین است. این فیلترها به مرور زمان محلی برای انباشت اجسام خارجی، چربی‌ها و مواد غذایی شده و این انسداد باعث ممانعت از خروج آب خواهد شد. لذا پاکسازی مداوم فیلترها و توجه به تمیزی آن می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.
خرابی برد الکترونیکی 
شاید اگر با بررسی موارد ذکر شده همچنان علت e23 مشخص نشده و نسبت به برطرف سازی کد خطا دچار چالش شده‌اید، اختلال در برد می‌تواند آخرین گزینه در بروز این مشکل باشد. برد از جمله قطعات الکترونیکی بسیار حساس و پیچیده ماشین ظرفشویی است که کلیه کارکرد قطعات و هماهنگی این بخش‌ها را بر عهده داشته و کنترل می‌کند. لذا عدم ارسال دستور و سیگنال صحیح از طریق برد به پمپ تخلیه می‌تواند باعث اختلال در خروج آب شود. یا ممکن است این نقص بر روی عملکرد دیگر قطعات تاثیر گذاشته و باعث بروز این ارور شود.

مراحل رفع ارور e23 در ماشین ظرفشویی بوش

مرحله اول و پیش پا افتاده در رفع خطای e23 خاموش و روشن کردن دستگاه است. اگر این اقدامات به رفع مشکل کمک نکرده باید به سراغ مراحل بعدی بروید.
اصلی‌ترین تابع در عدم تخلیه آب اختلال و خرابی در پمپ تخلیه است. برای اطمینان از صحت و سلامت پمپ تخلیه نیاز به اهم متر برا اندازه‌گیری سلامت و مقدار مقاومت آن است. با توجه به اینکه تعویض پمپ تخلیه نسبت به تعمیر آن  منطقی‌تر و به صرفه‌تر است برای جایگزین کردن قطعه جدید نیاز به نیروی تکنسین با تجربه و مطمئن دارید. برای تعویض این قطعه نیز باید از فعالیت دستگاه چند ساعت گذشته و ماشین سرد شده باشد.
چنانچه عدم خروج آب به دلیل گرفتگی مجاری و لوله‌های فاضلاب است باید هرگونه انسداد را از این مسیرها پاکسازی کنید.
در صورت مسدود بودن شلنگ تخلیه، پارگی، تاب خوردن و پیچ خوردگی آن نیز باید کلیه تجمعات رسوبات و چربی‌ها را با کمک آب داغ از لوله پاکسازی کنید. در صورتی که شیلنگ دچار پارگی شده است باید با کمک آچار و پیچ گوشتی پس از برداشت پنل زیرین نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
گرفتگی مجاری و لوله‌های فاضلاب در ماشین ظرفشویی بوش
در صورت اطمینان از گرفتگی فیلترهای خروجی و ارتباط ارور e23 با این انسداد باید ابتدا سبد پایین ظرفشویی را بیرون کشیده تا  به فیلتر مرکزی دسترسی پیدا کنید. با چرخاندن آن در جهت خلاف عقربه‌های ساعت آن را خارج کرده و تمامی مواد غذایی و چربی‌های چسبیده به فیلتر و رسوبات را با کمک آب گرم و مواد شوینده تمیز کنید.
اما پر هزینه‌ترین مرحله در صورت اطمینان از ارتباط آن با عدم تخلیه آب تعویض یا تعمیر برد است که بسیار تخصصی بوده و باید از تعمیرکار متبحر و متخصص در این زمینه استفاده کنید و در صورت اختلال جزئی آن را تعمیر و یا خرابی گسترده نسبت به تعویض قطعه اقدام کنید.
در صورت نیاز به تعمیر ظرفشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیغام خطاهای دیگر ظرفشویی بوش
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح