09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

علت ارور و خطای F16 یا E16 در ماشین لباسشویی بوش + روش تعمیر آن

لباسشویی‌هایی  بوش در سری‌های جدید از جمله تولیدات هوشمندی هستند که مجهز به سیستم عیب یابی بوده و این سیستم به واسطه برخورداری از سنسورها و حسگرهای متعدد هرگونه نقص به وجود آمده در محدوده خاص از دستگاه لباسشویی و بروز اشکال و ایراد در هر یک از قطعات را با استفاده از کدهای خطای  شامل حروف و اعداد اختصاری بر روی نمایشگر اعلام کرده و کاربران را در تشخیص نقص فنی و محدوده آن بسیار کمک می‌کنند. 
کاربران می‌توانند در صورت داشتن توانایی و ابزارهای خاص در صورت آشنایی با این ارورها آنها را برطرف کرده یا در صورت تخصصی بودن سریعاً اقدام به ارتباط با تکنسین و تعمیرکار ماهر برای برطرف سازی مشکل کند. یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین ارورهای خطا در ماشین لباسشویی بوش ارور E16 است.
ارور E16 نشانگر عدم بسته شدن درب دستگاه لباسشویی و باز ماندن آن است که می‌تواند به طور کلی روند کارکرد دستگاه را با اختلال روبرو سازد. زیرا در این صورت میکروسوئیچ درب هیچگونه سیگنالی را برای شروع فرایند شستشو و آغاز آبگیری به برد الکترونیکی ارسال نکرده و عملاً سیکل شستشو آغاز نمی‌شود.

علل بروز ارور E16 در لباسشویی بوش

اگرچه دلیل محرز نمایش ارور e16 بر روی پنل نمایشگر لباسشویی بوش می‌تواند مربوط به باز ماندن درب و خرابی میکروسوئیچ درب باشد اما به طور کلی موارد زیر می‌تواند در این فرایند دخیل باشد.
خرابی میکروسوییچ درب
میکروسوئیچ از جمله کلیدهای امنیتی است که در لباسشویی‌های هوشمند و اتوماتیک تعبیه شده و وظیفه آن جلوگیری از باز شدن درب لباسشویی حین سیکل شستشو جهت پیشگیری از نشت آب است. زمانی که میکروسوئیچ دچار اختلال شده باشد حتی در صورت روشن شدن لباسشویی به دلیل بسته نشدن درب و عدم ارسال پالس شروع شستشو به برد، عملاً برنامه‌های لباسشویی اجرا نمی‌شود.
اختلال در زبانه و دستگیره درب
در پاره‌ای از مواقع هرگونه مانع در مسیر زبانه و  دستگیره مانند قرارگیری نامرتب لباس‌ها درون مخزن و گره خوردگی آنها در مسیر زبانه و دستگیره و یا خرابی هر یک از این قطعات و وجود آلودگی و کثیفی باعث باز ماندن درب و بروز کد e16 می‌شود.
مشکل در سیم کشی و سوکت ها
با توجه به اینکه قطعه میکروسوئیچ از طریق سیم‌کشی‌ها و سوکت‌ها ارتباطات خود را با برد الکترونیکی حفظ کرده و دستور و سیگنال‌های لازم را دریافت و اجرا می‌کند، هرگونه اختلال، نقص و قطعی یا فرسودگی در سیم کشی و سوکت‌ها می‌تواند باعث عدم ارتباط درست قطعات با یکدیگر و بروز این  ارور و باز ماندن درب دستگاه شود.
اختلال در برد الکترونیکی
برد الکترونیکی در ماشین لباسشویی به عنوان مغز دستگاه عمل کرده و کلیه ارتباطات و هماهنگی عملکرد قطعات، سنسورها و حسگرها با یکدیگر را بر عهده دارد. هرگونه نقص، ضرب دیدگی یا سوختگی یا خرابی برد الکترونیکی می‌تواند حتی در صورت سالم بودن میکروسوئیچ درب باعث بروز این ارور شود. زیرا در صورت خرابی، برد نمی‌تواند دستور آغاز سیکل شستشو را ارسال کرده و عملاً کلیه عملکرد دستگاه تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

مراحل رفع ارور E16 در لباسشویی بوش

در وهله اول برای برطرف سازی کد خطای e16   می‌توانید ارور موجود بر روی نمایشگر را با ریست برطرف کنید. شما می‌توانید با یک بار خاموش و روشن کردن دستگاه این ارور را حذف کنید.
اما در صورت ریست دستگاه و باقیماندن کد خطا بر روی پنل نمایشگر دستگاه، در وهله اول باید سالم بودن میکروسوئیچ درب را مورد چک و بررسی قرار دهید و در صورت خرابی نسبت به تعویض آن سریعاً اقدام کنید.
برای برطرف سازی ارور می‌توانید دستگیره و زبانه را بررسی کرده و در صورت وجود هرگونه مانع، جسم خارجی و یا آلودگی آن را برطرف کنید تا درب دستگاه به طور کامل بسته شود.
اما اگر طی سه مرحله بالا ارور E16 حذف نشد باید نسبت به سلامت اتصالات میکروسوئیچ به برد الکترونیکی اطمینان حاصل کنید. این کار تخصصی بوده و باید از یک تکنسین و تعمیرکار با تجربه برای آگاهی از سلامت و بررسی اتصالات کمک بگیرید.
چنانچه طی بررسی‌های تعمیرکار مشکل از برد الکترونیکی دستگاه باشد تا زمانی که مشکل این قطعه مهم برطرف نشود عملاً آبگیری، ارسال دستورات و تنظیمات یا شروع فرایند شستشو امکان‌پذیر نخواهد بود و باید سریعا نسبت به ترمیم تعمیر و یا تعویض قطعه اقدام کنید. در صورت گستردگی خرابی این قطعه حساس، کوچک و پیچیده تعویض آن می‌تواند بسیار اقتصادی‌تر باشد.
در صورت نیاز به تعمیر لباسشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح