09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

علت ارور و خطای F19 یا E19 در ماشین لباسشویی بوش + روش تعمیر آن

امروزه در مدل‌های جدید لباسشویی بوش به لطف بهره‌مندی از سیستم عیب یابی، معیوب بودن هر یک از قطعات یا بخش‌های دستگاه توسط ارورهای لباسشویی بر روی پنل نمایشگر به صورت آلارم نمایش داده می‌شود و کاربران در صورت آگاهی از مفاهیم این پیغام‌های خطا می‌توانند عیب یابی دقیق و درستی را انجام داده و مشکل به وجود آمده را در نهایت مرتفع سازند. 
بسیاری از این ارورها پیچیدگی خاصی نداشته و کاربران به تنهایی می‌توانند با داشتن علم و آگاهی و ابزارهای خاص آن را برطرف کنند، اما پاره‌ای از مواقع ارورهایی مانند خطای e19 نیاز به تخصص بالا و مراجعه به تکنسین ماهر دارد. ارور E19 یا f19  زمانی بر روی نمایشگر ظاهر می‌شود که مدت زمان گرم شدن آب در داخل مخزن لباسشویی طولانی شده یا عملاً آب گرم نشود. مهمترین علت عدم گرمایش آب در این مواقع، اختلال و نقص فنی در قطعه المنت و عملکرد آن خواهد بود. البته در کنار آن مشکل در مدار سیم پیچی یا پایین و ضعیف بودن ولتاژ و خرابی حسگرها و ترموستات نیز می‌تواند در پایین ماندن دمای آب و گرم نشدن آن دخیل باشد.
 لباسشویی‌های اتوماتیک و هوشمند برای تمیزی بیشتر و شستشوی بهتر نیازمند آب گرم هستند و این گرما توسط سیستم گرمکن یا المنت لباسشویی تامین می‌شود. المنت از جمله قطعات فلزی تعبیه شده در قسمت زیری چلیک (محفظه اصلی) است که به دلیل اتصال ولتاژ به دو سر آن داغ شده و گرمای آن باعث داغ شدن آب داخل مخزن می‌شود. هرگونه اختلال در عملکرد المنت یا نرسیدن ولتاژ به آن می‌تواند باعث بروز کد e19  شود.

علت بروز کد خطای e19 در لباسشویی بوش

اگرچه رایج‌ترین دلیل بروز ارور e19 و گرم نشدن آب متوجه هیتر لباسشویی یا المنت است اما در کنار آن موارد متعددی می‌تواند در بروز این ارور دخیل باشد که در این بخش به آن اشاره می‌کنیم.
خرابی المنت یا هیتر لباسشویی
از آنجایی که وظیفه گرمایش آب در لباسشویی بر عهده المنت است و این قطعه فلزی با دریافت سیگنال از برد الکترونیکی، گرم کردن آب را آغاز می‌کند اما وجود اختلال در اتصالات بین المنت و برد الکترونیکی باعث عدم دریافت دستور و آغاز گرمایش آب می‌شود. همچنین جرم گرفتن و تجمع رسوبات بر روی المنت  یا وجود پرز و الیاف لباس‌ها مانع از تماس گرما با آب موجود در داخل مخزن شده و گرمایش آب را طولانی می‌کند. در هر صورت سیستم گرمکن لباسشویی توسط المنت فعال است که سوختگی، جرم گرفتن یا پایین بودن قدرت المنت در در برابر سختی آب  می‌تواند عملکرد آن را مختل کرده و باعث بروز این کد شود. دستور روشن شدن المنت از سوی برد بدون آبگیری مخزن  لباسشویی نیز می‌تواند باعث فشار مضاعف به المنت و خرابی زودتر آن شود.
ولتاژ ضعیف
 پایین بودن ولتاژ ورودی به دستگاه و عدم تامین برق کافی المنت نیز می‌تواند باعث کاهش کارایی المنت و عدم گرمایش آب شده و پروسه افزایش حرارت آب مدت زمان طولانی به طول انجامد که در نهایت می‌تواند به توقف عملکرد دستگاه در حین کار یا کیفیت پایین شستشو منجر شود.
خرابی ترموستات یا سنسور دما
امروزه ترموستات در ماشین‌های لباسشویی با نام سنسور دما یا ترمیستور نیز معرفی می‌شود که دیسک پلاستیکی یا فلزی است که دارای قطر دو و نیم تا ۳ سانتی‌متری بوده و در قسمت پایین بدنه و سمت عقب لباسشویی تعبیه شده است. این قطعه وظیفه تشخیص و تنظیم دمای آب را بر عهده دارد و پس از رسیدن دمای آب به میزان تنظیم شده، سیگنال مربوط به خاموشی المنت را برای ماژول کنترل ارسال می‌کند یا در صورت پایین بودن دما پالس گرمایش دوباره را فعال می‌کند. از کار افتادن حسگر حرارتی یا ترموستات می‌تواند عملکرد و فرایند گرمایشی را مختل کرده و باعث بروز این کد خطا شود.
خرابی برد الکترونیکی
با توجه به اینکه برد الکترونیکی فرمان آغاز و قطع ولتاژ را به المنت و هیتر برای گرمایش آب ارسال می‌کند، نقص فنی و خرابی یا سوختگی برد الکترونیکی می‌تواند باعث عدم ارسال فرمان به المنت شده و در نهایت آب داخل کابین دستگاه سرد باقی بماند. از آنجایی که سیستم گرمایشی و دیگر بخش‌های لباسشویی بوش از طریق اتصالات با برد در تماس بوده و سیگنال‌های لازم برای توقف یا شروع عملکرد را دریافت می‌کنند معیوب شدن برد می‌تواند باعث گرم نشدن آب مخزن و کیفیت پایین شستشوی لباس‌ها و بروز ارور e19 شود.

مراحل رفع ارور e19 در لباسشویی بوش

1. ریست کردن دستگاه به مدت ۱۰ دقیقه و روشن کردن مجدد آن
2. در صورت باقی ماندن ارور پس از ریست باید در مرحله اول سلامت المنت یا هیتر را مورد بررسی قرار داده و چنانچه دچار تجمع رسوبات یا پرز گرفتگی شده این موانع را برطرف سازید یا در صورت اطمینان از سوختگی آن، باید تعویض قطعه را توسط تعمیرکار انجام دهید.
3. اما اگر المنت دستگاه سالم بوده باید ولتاژ و برق ورودی به دستگاه را بررسی کنید و از معمول بودن فشار آن مطمئن شوید.
4. چنانچه طی بررسی‌های صورت گرفته توسط تعمیرکار متخصص، مشکل از سنسور دما یا ترمیستور است باید میزان خرابی برآورد شده و در صورت امکان ترمیم و در غیر این صورت تعویض ترموستات انجام شود.
5. در نهایت اگر قطعات ذکر شده سالم بوده و از ضعیف نبودن ولتاژ مطمئن شده‌اید، خرابی، نیم سوز شدن یا سوختگی برد الکترونیکی می‌تواند دلیل این مشکل باشد که با توجه به حساسیت‌های بالای این قطعه کوچک، باید عیب یابی و میزان دقیق خرابی با کمک نیروی متخصص برآورد شده و نسبت به تعویض یا ترمیم آن اقدام شود.
در صورت نیاز به تعمیر لباسشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح