09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

علت نمایش خطا و ارور E14 یا F14 ماشین ظرفشویی بوش و نحوه رفع آن

یکی  دیگر از رایج‌ترین پیغام‌های خطایی که در ماشین ظرفشویی بوش مکرراً  مشاهده شده است کد خطای e14 است. دلایل متعددی می‌تواند در بروز این خطا دخیل باشد . معنا و مفهوم این ارور نشانگر قطعی ورود آب به دستگاه ظرفشویی است. در این مرحله ممکن است سنسور دمای آب که میزان آب ورودی را اندازه‌گیری می‌کند معیوب شده باشد و تامین آب مورد نیاز دستگاه با اختلال روبرو شود. البته در بروز این کد خطا علاوه بر عدم تامین آب دستگاه و پر شدن آن، باقی ماندن آب و تخلیه نشدن نیز می‌تواند در این اختلال دخیل باشد.

کد خطای e14 یا f14 در ماشین ظرفشویی بوش

علل بروز ارور E14 در ماشین ظرفشویی بوش

از اصلی‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث اختلال در عملکرد دستگاه و عدم آبگیری و بروز ارور e 14 شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
1. مسدود شدن فیلتر ورودی آب
2. خراب شدن شیر ورودی آب 
3. معیوب شدن برد کنترل
4. خرابی سوئیچ فشار آب
خرابی شیر ورودی آب
 با توجه به اینکه شیر ورودی آب وظیفه تامین آب دستگاه را بر عهده دارد در صورت خرابی باعث عدم ورود آب شده و ارور e14 به نمایش در می‌آید. از علایم خرابی شیر ورودی، پر نشدن مخزن دستگاه از آب، عدم تخلیه آب از ظرفشویی و وجود نشتی آب، تجمع رسوبات و جرم در شیر ورودی آب، استفاده‌های مکرر و طولانی مدت از دستگاه، نوسانات شدید برق و ضربه خوردگی شیر ورودی آب است.
نحوه بررسی خرابی شیر ورودی آب و رفع مشکل
برای اینکه بتوانید از خرابی شیر ورودی اطمینان حاصل کنید، باید با قطع کردن برق ماشین ظرفشویی شیر ورودی را از دستگاه جدا کرده و با کمک مولتی متر جریان برق  دو طرف سیم‌های شیر ورودی آب اندازه‌گیری شود.
در صورت عدم وجود برق می‌توان از خرابی شیر ورودی اطمینان حاصل کرد و باید شیر جدید را  جایگزین قطعه معیوب کنید.
انسداد فیلتر ورودی آب
در ماشین ظرفشویی فیلتر ورودی آب از جمله قطعات کارآمدی است که از ورود ناخالصی‌ها و ذرات به دستگاه جلوگیری کرده و در صورت تجمع رسوب و انسداد این فیلتر ورود آب به دستگاه با مشکل مواجه شده و باعث بروز ارورe14 بر روی پنل نمایشگر شود. 
انسداد فیلتر ورودی آب ماشین ظرفشویی بوش
دلایل انسداد فیلتر ورودی آب
  • تجمع ناخالصی‌ها و ورود ذرات رسوبی به داخل فیلتر 
  • عدم توجه به تمیز کردن منظم فیلتر
  •  کارکرد بالای دستگاه و استفاده طولانی مدت از آن 
نحوه بررسی انسداد فیلتر ورودی آب و رفع اشکال
برای بررسی گرفتگی فیلتر و رفع این انسداد می‌توانید با قطع برق ماشین ظرفشویی فیلتر ورودی را از دستگاه جدا کرده و آن را با صابون و آب گرم شستشو دهید.
برای تمیز کردن منافذ فیلتر می‌توانید از برس نرم استفاده کنید.
سپس با آبکشی مجدد فیلتر توسط آب گرم ،دوباره در ماشین ظرفشویی آن را جایگذاری کنید.
خرابی سوئیچ فشار آب
یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند در بروز کد خطای e14 و عدم ورود آب به دستگاه دخیل باشد خرابی سوئیچ فشار آب است. سوئیچ فشار آب میزان آب ورودی به ظرفشویی را تشخیص و تنظیم آن را بر عهده دارد. چنانچه این دستگاه خراب شده باشد نمی‌تواند این میزان را به درستی تشخیص داده و باعث بروز کد e14 می‌شود. 

رفع مشکل

مانند دو نمونه قبلی چنانچه راندمان و کارایی دستگاه ظرفشویی کاهش پیدا کرده یا آب تخلیه نشده و ورود آب به دستگاه با مشکل مواجه شود می‌تواند علایم خرابی سوئیچ فشار آب باشد که در هر صورت باید توسط تکنسین و تعمیرکار با تجربه تعویض قطعه صورت پذیرد.
خرابی برد 
با توجه به اینکه قطعه برد در ماشین ظرفشویی به منزله عنصر مدیریت تمامی عملکرد دستگاه عمل می‌کند و به نوعی مغز دستگاه محسوب می‌شود چنانچه دچار آسیب یا صدمه شود می‌تواند، عملکرد ورود آب بیش از حد به مخزن یا عدم ورود آب را به دنبال داشته باشد.
خرابی برد ماشین ظرفشویی بوش
علل خرابی برد
  • استفاده کردن طولانی مدت از ظرفشویی
  • رطوبت و آب در تماس با برد
  • صدمه دیدن برد کنترل 
  •  وجود نوسانات برقی 
رفع مشکل برد
با توجه به پیچیدگی دستگاه برد و اتصالات الکترونیکی فراوان بر روی این قطعه تعمیر و تعویض آن  هزینه بر بوده و باید توسط تکنسین و تعمیرکار انجام شود و نیازمند تجهیزات و ابزارهای مخصوص برای بررسی و رفع مشکل است. 
وجود رطوبت در مخازن
وجود رطوبت در مخزن ظرفشویی بوش باعث آسیب دیدن برد، آب شمار یا سوئیچ فشار آب و تجمع رسوبات می‌شود برای پیشگیری از این مشکل پس از اتمام کار ظرفشویی لازم است که درب آن به مدت نیم ساعت باز گذاشته شود تا رطوبت برطرف شود. همچنین می‌توانید با استفاده از جرم گیر این رسوبات را از بین ببرید.
در صورت نیاز به تعمیر ظرفشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیغام خطاهای دیگر ظرفشویی بوش
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح