09126159221
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154
آدرس : تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154

علت نمایش خطا و ارور E16 یا F16 ماشین ظرفشویی بوش و نحوه رفع آن

از رایج‌ترین کدهای خطای ظرفشویی بوش  ارور e16 است. این کد خطا به معنا و مفهوم این است که مخزن ظرفشویی بیش از حد با آب پر شده و آبگیری بدون برنامه صحیح انجام می‌شود. ناگفته نماند که در بسیاری از مواقع بروز این کد به دلیل نبود وجود آب کافی در درون مخزن ظرفشویی نیز است.
 طراحان و تولیدکنندگان ماشین ظرفشویی با تعبیه سیستم  کدنویسی که شامل حروف اختصاری و اعداد است کمک کرده‌اند تا کاربران بتوانند به علل بروز کد e16 پی برده و در سریع‌ترین زمان ممکن با تشخیص تکنسین مشکل را رفع و رجوع کنند. ورود بدون برنامه و ادامه‌دار آب به مخزن ظرفشویی یا تمیز نشدن ظروف در حد معمول می‌تواند از جمله علایم وجود  اختلال در عملکرد آبگیری دستگاه و بروز ارور e16 شود.
پیغام خطای e16 و f16 در ماشین ظرفشویی بوش

علل بروز ارور e16 ظرفشویی بوش

 هر یک از تابع‌ها و عوامل زیر می‌توانند نقش پررنگی در بروز پیغام خطای e16 داشته باشند که باید با بررسی دقیق و عیب یابی درست، باید قطعه معیوب به دست افراد کاربلد و تعمیرکاران متخصص ترمیم یا تعویض شود.
خرابی آب شمار ظرفشویی
سنسور آب شمار نوعی حسگر است که در قسمت مخزن ظرفشویی تعبیه شده و وظیفه آن اندازه‌گیری میزان آب ورودی و خروجی به دستگاه ظرفشویی است. بروز نقص و اختلال در عملکرد سنسور آب شمار باعث می‌شود تشخیص میزان آب دچار اشتباه شده و آب کمتر یا بیش از حد نیاز دستگاه به محدوده مخزن ورود پیدا کند. بررسی و مرتفع‌سازی این مشکل به تعویض قطعه یا تعمیر آن توسط تکنسین نیازمند است.
خرابی شیر برقی
آب ورودی به داخل مخزن توسط شیر برقی انجام می‌شود و خرابی و اختلال در کارکرد آن می‌تواند باعث ورود آب بیش از حد نیاز به دستگاه شود و شما در حین شستشو به طور ادامه‌دار و بدون توقف صدای ورود آب به مخزن را می‌شنوید. این حجم بالای آب می‌تواند برای قطعات داخلی مخصوصاً برد بسیار آسیب رسان باشد و باعث کاهش کیفیت شست و شو نیز شود.
 همچنین در بررسی‌ها ممکن است شیر برقی سالم بوده اما به دلیل انسداد و تجمع رسوبات یا جسم خارجی، این انسداد مانع از ورود آب به دستگاه شود. با توجه به اینکه باز و بست این قطعه نیازمند ابزارهای تخصصی و تعویض آن نیازمند قطعات اصلی است پیشنهاد می‌شود از تعمیرگاه‌های مجاز و نیروهای متخصص استفاده کنید.
کف بیش از حد ظرفشویی بوش
 پیغام خطای e16 می‌تواند به دلیل وجود کف بیش از حد در درون دستگاه ظرفشویی باشد که به دنبال استفاده زیاد از مواد شوینده و ایجاد کف، قطعه برد این کف را به منزله وجود آب بیش از حد در دستگاه تصور کرده و باعث نمایان شدن کد خطا بر روی پنل نمایشگر شود. برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید از شوینده‌های استاندارد و قرص‌های شوینده به جای ژل و پودر استفاده کنید.
کف بیش از حد ظرفشویی بوش
خرابی برد
قطعه برد قطعه‌ای بسیار پیچیده و مهم در ماشین ظرفشویی است که با تمامی قطعات داخلی از طریق اتصالات الکترونیکی ارتباط داشته و بر نحوه آبکشی، تمیز شدن ظروف، تنظیم دقیق دمای آب، مرحله خشک کردن، میزان آب ورودی و .... نظارت داشته و کلیه مراحل شستشو را به نحو احسن کنترل و مدیریت می‌کند. لذا هرگونه اختلال در روند کاری این قطعه می‌تواند در تشخیص درست میزان آب ورودی به دستگاه خلل ایجاد کرده و باعث تفسیر اشتباه اطلاعات دریافتی و بروز کد e16 شود.
عوامل خرابی برد
1. استفاده غیر اصولی و بیش از حد از دستگاه
2. تعبیه دستگاه در محیطی گرم و نامناسب
3. نشت رطوبت به داخل برد 
4. آسیب رسیدن به برد در اثر جابجایی 
5. نوسانات برقی
وجود مشکل در سیم کشی داخلی
در بیشتر موارد خرابی و نقص سنسور آب می‌تواند باعث ارسال اطلاعات اشتباه در مورد میزان آب مخزن به برد شده و باعث بروز ارور e16  شود. اما در برخی موارد وجود نقص و مشکل در اتصالات داخلی برد و سنسور آب می‌تواند باعث اختلال در آبگیری شود. برای رفع مشکل باید سیم کشی‌های آب شمار و برد به صورت دقیق و صحیح بررسی شده و در صورت وجود فرسودگی یا قطعی کلیه سیم‌ها تعویض و اتصالات بین آنها مجددا برقرار شود.

رفع ارور e 16 ظرفشویی بوش

برای برطرف سازی ارور e16 در ظرفشویی بوش باید از فردی ماهر و آگاه در این حوزه استفاده کنید، زیرا در صورت نداشتن تخصص و دستکاری کردن ماشین ظرفشویی علاوه بر مرتفع نشدن مشکل، باعث بروز صدمات جدیتر، خرابی‌های بیشتر و هزینه بر شوید.
چنانچه بروز کد به دلیل خرابی سنسور آب شمار باشد باید این قطعه در صورت صلاح دید تکنسین ترمیم یا در صورت گستردگی خرابی تعویض گردد.
در صورت خراب بودن شیر برقی باید تعویض یا در صورت تجمع رسوبات و انسداد این شیر تمامی کثیفی‌ها و رسوبات برطرف سازی شود.
اگر کد e16 به دلیل وجود کف بیش از حد در ظرفشویی است باید دستگاه پس از پایان شستشو خاموش و از برق کشیده شده و با کمک ظرف مناسب و دستمال خشک، تمامی آب و کف موجود تخلیه و مجدداً با بارگذاری ظروف و استفاده از شوینده کم فرایند شستشو از سر گرفته شود.
رفع ارور e 16 ظرفشویی بوش
با توجه به وجود اتصالات الکترونیکی فراوان بر روی قطعه برد هرگونه خلل و نقص در این قطعه بسیار هزینه بر بوده و به دلیل عدم ترمیم آن، باید تعویض صورت پذیرد.
اگر در بررسی‌ها علل ارور به دلیل وجود اختلال در اتصالات داخلی باشد این مشکل نیز می‌تواند توسط تکنسین با تعویض سیم‌ها و انجام اتصالات دوباره مرتفع شود.
چند نکته:
برای جلوگیری از خرابی زود هنگام ماشین ظرفشویی و قطعات داخلی از محافظ‌های برق امنیتی برای کاهش میزان نوسانات و خطرات احتمالی استفاده کنید.
از شوینده‌های غیر مرتبط با ماشین ظرفشویی خودداری کرده که باعث تولید کف بیش از حد می‌شوند، لذا از قرص‌های شوینده و برندهای با کیفیت و استاندارد استفاده کنید.
در صورت نیاز به تعمیر ظرفشویی بوش با ما تماس بگیرید .
تلفن تماس : 02122554843
پیغام خطاهای دیگر ظرفشویی بوش
پیوند ها
اطلاعات تماس با ما
آدرس: تهران ، اختیاریه جنوبی ، بعد از کلاهدوز ، پلاک 154 ، طبقه اول
تلفن تماس: 02122554843   02126650039
موبایل : 09126159221
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیر کار 24 می باشد .
طراحی سایت و سئو وب سایت : ایران طراح